انواع سوله اسکلت فلزی - قیمت سوله|قیمت سوله سبک|سوله ubm
15742
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15742,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

انواع سوله اسکلت فلزی

انواع سوله اسکلت فلزی

سوله عموما به سازه‌های صنعتی اطلاق می‌شود که دارای دهانه‌های بزرگ و سقف‌های شیب‌دار، قوسی و خرپایی هستند. کاربری‌های صنعتی و تولیدی و همچنین انبار برای سوله ها منظور می‌شود. در ادامه به بررسی انواع سوله از لحاظ کاربری، انواع سیستم سازه، تنوع ابعاد و پیکربندی و … می‌پردازیم.

کاربری انواع سوله اسکلت فلزی

از این نوع سازهها در کارخانه ها ، انبارها ، آ شیانه های هواپیما ، مرغداری ها ، سالن های ورزشی ، فروشگاههای بزرگ ، تعمیرگاهها و . . . استفاده می شود.

 

  آشیانه هواپیما یا Aircraft hangars 

علاوه بر حفاظت از هواپیمای با ارزش، این سازه ها به خلبان کمک می‌کند که آسوده باشد. با فضای مناسب تعبیه شده در سوله آشیانه، آنها ابزارها و مصالح مورد نیاز برای اطمینان از کیفیت را در هر زمان در اختیار دارند.

سوله آشیانه هواپیما

سوله آشیانه هواپیما

سوله برای مکان های مذهبی

حسینیه ها و مسجدها نیازمند سازه خاصی هستند. به طبع اسکلت فلزی به صورت سوله قادر به ایجاد طرح های خاص خواهد بود. مکان‌های مذهبی فضاهای مختلف برای قسمت اداری، فضای جوانان، آشپزخانه مجهز وغیره دارند. هزینه مناسب سازه اسکلت فلزی گزینه‌ بسیار خوبی برای مکان‌های مذهبی می‌باشد.همچنین سازه فلزی در کسری از زمان نسبت به سازه های بتنی و بنایی قابل اجرا است، بنابراین از نظر زمانی نیز بهینه می‌باشد.

سوله برای مکان مذهبی

سوله برای مکان مذهبی

سوله انبار توزیع

 

برای امکانات توزیع و ترابری شما، یک فضای لوکس و کافی با کمترین هزینه به وسیله سوله تامین می‌شود. استفاده از مصالح و طراحی مناسب بهترین عملکرد را در اختیار شما قرار می‌دهد.

سوله انبار توزیع

سوله انبار توزیع

سوله سالن خرده فروشی

ساختمان‌های با فضای باز که سازگار با نیازهای کالای فروشی و معماری مورد نیاز باشد برای خرده فروشی ها مورد نیاز است. اسکلت فلزی سوله بسیار سریعتر از اسکلت بتنی و بنایی تجارت شما را همراهی می‌کند.

سوله فروشگاه خرده فروشی

سوله سالن انبار

از سوله انبار می‌توان برای نگه‌‌داری محصولات کشاورزی ، صنعتی و نظامی استفاده نمود.

سوله انبار

سوله انبار

سوله‌ کارخانه صنعتی

کارخانه‌های بزرگ و کارگاه‌ها به دلیل استفاده از دستگاه‌های حجیم در فرآیندهای خود به فضای مناسب و نصب جرثقیل های بزرگ نیاز دارند.

سوله کارخانه و گارکاه

سوله کارخانه و گارکاه

کارخانه‌های سنگین صنعتی

کارخانه های سنگین صنعتی جهت مقاومت مناسب در طول سالیان در یک محیط کاری نامساعد و نقل و انتقال تجهیزات نیازمند این هستند که با اسکلت فلزی با کیفیت ساخته شوند.

کارخانه سنگین صنعتی

کارخانه سنگین صنعتی

سوله تجاری

طراحی و نصب سازه‌های تجاری مهندسی بدون دردسر برای ادارات، مراکز خرید، ساختمان های کوتاه، بیمارستان، پارکینگ‌ها و نمایشگاه‌های اتومبیل و … با استفاده از طرح های خاصی از سوله ها با ظرافت های مناسب قابل انجام است.

سوله تجاری

سوله تجاری

سوله های کشاورزی و دامداری

ساختمان‌های سوله اسکلت فلزی که دارای مکان مناسب برای دام و نگه داری محصولات کشاورزی، تجهیزات و ماشین‌های این سازه ها انعطاف پذیری خاصی در کاربرد دارند و فضا را برای : تراکتورها، کمباین، دستگاه‌های حفاری، واگن‌، ابزارهای کشاورزی و ساخت و ساز فراهم می‌کند. این سوله ها در زبان انگلیسی با عنوان chicken shed شناخته می شود. در ساخت این سوله باید نکاتی را رعایت کرد، از جمله سقف سوله که شیب آن باید از جلو به عقب باشد؛ که این طراحی باعث نورگیر شدن سوله می شود و همچنین از جمع شدن آب باران در جلوی سوله جلوگیری می کند. از دیگر ویژگی های این نوع سوله وجود حوضچه در دو طرف آن می باشد.

سوله کشاورزی و دامداری

سوله کشاورزی و دامداری

سوله سالن ورزشی

سالن های ورزشی جهت تامین فضای مناسب به سازه ای نیاز دارند که دارای دهانه های بدون ستون بزرک باشند. مجموعه‌های ورزشی عمدتا با استفاده از سازه اسکلت فلزی و با تکنولوژی ساخت سوله های مقاوم اجرا می‌شوند.

سوله سالن‌های ورزشی

سوله سالن‌های ورزشی

سوله سالن اجتماعات

که با auditorium خوانده می شود.این نوع سوله علاوه بر داشتن فضای کافی باید به نوعی نسبت به بقیه انواع سوله دارای فضاسازی بیشتر و زیباتر باشد تا مناسب همایش ها و جلسات بزرگ باشد. سالن‌های عروسی و مراسمات نیز از فضای ایجاد شده توسط سوله اسکلت فلزی استفاده می‌نمایند.

سوله سالن اجتماعات

سوله سالن اجتماعات

 

سیستم سازه انواع سوله

ساخت سوله های مدرن با استفاده از مقاطع ساختمانی در فرم های متنوعی امکان پذیر است.

  • سوله استاندارد و متداول

سازه متشکل از فریم و ستون است. بهینه ترین فاصله برای آنها بین ۶ تا ۹ متر می باشد. کل طول سوله نباید از ۹۰ متر بیشتر شود. هرچه طول سوله بیشتر شود تغییرات دما تاثیر شدیدتری بر استحکام سازه خواد داشت. باید توجه نمود که با افزایش فاصله قابها، ضمن سنگین تر شدن ستون و قاب اصلی، پرلین های پوشش سقف سوله نیز سنگینتر می شوند. در ایران معمولا فاصله فریم های طول هر ۶ متر است.

  • سوله قوسی با تیر ساخته شده از مقاطع دایره ای C.H.S

در این طرح به جای استفاده از ستون I با مقطع متغیر، ستون از مقاطع ساختمانی H.S.S انتخاب می شود و در دو سمت در بالا، توسط براکت های تقویتی با افزایش مقطع، لنگر قاب کنترل می گردد. تیرها در این نوع قاب سوله از یک جفت مقطع C.H.S قوس دار تشکیل می گردد. زیبایی، وزن کم، مقاومت بالا و حذف محدودیت های معماری (بیرون زدگی ماهیچه ستون)، مزیت اصلی این نوع قاب است.

  • سوله هشتی با تیر ساخته شده از مقاطع دایره ای  C.H.S

در این طرح به جای استفاده از ستون I با مقطع متغیر، ستون از مقاطع ساختمانی H.S.S انتخاب می شود و در دو سمت در بالا، توسط براکت های تقویتی با افزایش مقطع، لنگر قاب کنترل می گردد. تیرها در این نوع قاب سوله از یک جفت مقطع C.H.S به صورت صاف تشکیل می شود. در صورت انتخاب ساندویچ پنل به عنوان پوشش سقف، استفاده از این نوع قاب به جای قاب قوسی الزامی است. زیبایی، وزن کم، مقاومت بالا و حذف محدودیت های معماری (بیرون زدگی ماهیچه ستون)، مزیت اصلی این نوع قاب است.

      

  • سوله هشتی با تیر ساخته شده از مقاطعS.S ویژه دهانه های ۱۸-۱۲ متر

این سوله با قاب هشتی جهت دهانه های کوچک ۱۲ تا ۱۸ متر کاربرد دارد. در این تیپ از قاب سوله، برای تیر و ستون از پروفیل H.S.S با مقطع مستطیل شکل و ابعاد یکسان استفاده می شود. سبکی، ساخت و نصب بسیار آسان و استحکام بسیار بالا، از مزیت این تیپ سوله است.

  • سوله قوسی با تیر ساخته شده از تیر ورق

در این طرح از تیر قوسی I با مقطع متغیر و ستون H.S.S استفاده می شود. لنگر قاب در دو سمت در بالای ستون، توسط براکت های تقویتی با افزایش مقطع، کنترل می گردد. این نوع سوله کارامدی و استقامت بالایی دارد و در بسیاری از شرایط محیطی قابل اجرا است. سهولت پیاده سازی و محاسبات، از مزایای این نوع سوله ها به شمار می رود.جهت دریافت فایل مربوط به این نوع سوله بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

  • سوله هشتی با تیر ساخته شده از تیر ورق

در این طرح از تیر I با مقطع متغیر و ستون H.S.S استفاده می شود. لنگر قاب در دو سمت در بالای ستون، توسط براکت های تقویتی با افزایش مقطع، کنترل می گردد.این نوع سوله کارامدی و استقامت بالایی دارد و در بسیاری از شرایط محیطی قابل اجرا است. سهولت پیاده سازی و محاسبات، از مزایای این نوع سوله ها به شمار می رود.

  • سوله تمام خرپایی

اعضای این نوع سازه ها به شکل خرپا بوده و با استفاده از قوطی پروفیل ساخته می شوند. ساختار خرپایی اعضاء و هندسه بهینه سازه موجب شده اند که وزن فولاد مصرفی در این نوع سازه ها نسبت به سوله های ساخته شده با تیر ورق کمتر باشد؛ همچنین، به علت سبکی وزن سازه از یک سو و قابلیت تحمل نشست های نسبی از سوی دیگر، فونداسیون مورد نیاز جهت تأمین پایداری این نوع سازه ها بسیار اقتصادی می باشد.

  • سوله سقف خرپا

سازه ای که به شکل های مختلف برسقف ویلاها انباری ها و پارکینگ ها وغیره به شکل شیب دار با پروفیل و با اتصال جوش و برش انجام می گیرد.

  • سوله یا سقف سازه فضاکار

      تنوع ساختار و پیکربندی انواع سوله

در کل، پیکربندی ‌های مختلف برای سوله وجود دارد. برخی از این ساختارها با توجه به نیاز کارفرما به صورت زیر ایجاد شده است:

سوله تک دهانه به صورت ۸
سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸ یا ۸۸۸۸

سوله دو دهانه به صورت ۸۸
سوله قوسی

سوله چند ضلعی

در ادامه انواع پیکربندی‌های ممکن ارائه شده است:

بدون نظر

ارسال دیدگاه