انواع جرثقیل سوله - قیمت سوله|قیمت سوله سبک|سوله ubm
15743
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15743,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

انواع جرثقیل سوله

انواع جرثقیل سوله

انواع جرثقیل سوله

ساخت سوله صنعتی

سیستم‌های مختلف جرثقیل که در نشریه ۳۲۵ سازمان برنامه و بودجه در ساخت سوله صنعتی به آنها اشاره شده است به صورت رایج در ساختمان‌های صنعتی مانند کارخانه‌ها نصب می‌شوند. ساخت سوله‌ صنعتی با جرثقیل الزامات خاص خود را می‌طلبد.

جدول ۱ – طبقه بندی انواع جرثقیل سوله

انواع جرثقیل سوله

توصیه‌های طراحی MBMA برای جرثقیل‌های رده A تا D عملی و قابل اجرا است. امکان سفارش پل، موتور بالابر و ارابه برای جرثقیل برقی یا دستی وجود دارد. سرعت جرثقیل‌های دستی پایین است و نیروی ضربه‌ای که سازه نگهدارنده تحمل می‌کند نیز در مقایسه با جرثقیل‌هایی که با نیروی الکتریکی کار می‌کنند کمتر است. کارفرما یا متقاضی باید به این موضوع دقت داشته باشد که قبل از انتخاب جرثقیل دستی برای ساختمان مورد نظر، کاربردهای آینده آن را در نظر داشته باشد.

انواع جرثقیل سقفی
  • جرثقیلهای متکی بر بال فوقانی شاه تیر (بالانشین)
  • آویخته
  • بازوئی
  • جرثقیلهای دروازهای
  • جرثقیلهای روی هم چین
ملاحظات طراحی جرثقیل در ساخت سوله صنعتی

۱- ظرفیت قلاب (مقدار بار بلند شده شامل ابزار بالا برنده)

۲- وزن جرثقیل

۳- وزن قرقره و ارابه

۴- فواصل آزاد و بدون مانع در سیستم جرثقیل

۵- رده سرویس دهی

۶- سرعت حرکت جرثقیل، نرخ شتاب و ترمز

۷- طول دهانه (فاصله مرکز به مرکز ریل ها)

۸- تعداد چرخ ها و فاصله بین آن ها

۹- ماکزیمم بار چرخ ها

۱۰ – اندازه ریل های تیرهای حمال

۱۱ – ارتفاع ضربه گیر جرثقیل از بالای ریل جرثقیل

جدول ۲ – تغییرمکان قاب هایمهاربندی شدهدر اثر بارجانبیجرثقیل سوله

تغییر مکان قاب های مهاربندی شده در اثر بارجانبی جرثقیل در سوله

با توجه به اینکه در سوله‌های صنعتی بیشتر جرثقیل‌های بالا نشین مورد استفاده قرار می‌گیرد.. به معرفی این جرثقیل‌های می‌پردازیم.

۱ – جرثقیل‌های متکی بر بال فوقانی شاه تیر (بالانشین)

ویژگی‌های این جرثقیل‌ها، حرکت چرخ‌های انتهایی پل جرثقیل بر روی ریل‌های متصل به بال فوقانی تیرهای باربر ریل است. دو نمون از این نوع جرثقیل‌ها در شکل زیر نشان داده شده است.

این جرثقیل‌ها در شرایط سخت کاری دارای بارهای سنگین و رده‌بندی خدمتی بالاتر، کاربرد دارند. آنها زمانی که دهانه جرثقیل تمامی دهانه ساختمان‌ را می‌پوشاند و هنگامی که به سرعت بالا احتیاج است استفاده می‌شود. در مقایسه با جرثقیل‌های آویخته، این نوع از جرثقیل‌ها ارتفاع بیشتر قلاب از کف سالن و فاصله آزاد بیشتر زیر پل جرثقیل را فراهم می‌کنند. جرثقیل بالانشین ممکن است به صورت تک پل یا دارای پل دوتایی یا جعبه‌ای باشد. محدوده استفاده‌های رایج این نوع جرثقیل‌ها در جدول ارائه شده است. جرثقیل‌های تک پل در مواقعی که دهانه‌های کوچکتر و یا ظرفیت کمتر مورد احتیاج باشد استفاده می‌شوند. ارابه جرثقیل‌های تک پل از پل جرثقیل آویزان است. منبع نیروی ارابه بالابر و پل ممکن است دستی یا الکترویکی باشد. جرثقیل الکتریکی با استفاده از یک جعبه کلید آویخته از ارابه و یا به وسیله دستگاه کنترل از راه دور هدایت می‌شوند.

جرثقیل پل دار بالا نشین با ارابه اویخته

شکل ۱- جرثقیل پل دار بالا نشین با ارابه اویخته

جرثقیل پل دار بالا نشین با ارابه بالانشین

شکل ۲- جرثقیل پل دار بالا نشین با ارابه بالانشین

جرثقیل بالانشین سقفی سوله

شکل ۳- جرثقیل بالانشین سقفی سوله

جرثقیل با پل‌های دوتایی عموما در دهانه‌های متوسط و ظرفیت‌ها یا رده‌بندی‌های خدمتی بالاتر استفاده می‌شوند. ارابه‌ این جرثقیل معمولا روی ریل‌های متصل به بال فوقانی پل جرثقیل حرکت می‌کند. جرثقیل‌های با پل دوتایی و نیازمند به فضای بالاسری اندک نیز قابل سفارش هستند که برای حداکثر شدن فاصله زیر پل جرثقیل تا کف سالن طراحی شده‌اند. چنین جرثقیل‌ها با استفاده از دستگاه کنترل آویزان و یا کنترل از راه دور هدایت می‌شوند.

جرثقیل‌ها با پل‌های جعبه‌ای معمولا در دهانه‌های بزرگ و ظرفیت‌ها یا رده‌بندی‌های خدمتی بالاتر استفاده می‌شوند. ارابه بر روی ریل مستقر بر بال بالایی تیر جرثقیل حرکت می‌کند. منبع نیروی این جرثقیل‌ها معمولا الکتریکی است. این نوع جرثقیل‌ها به وسیله سیستم هدایت‌گر آویزان و یا از اتاقکی بر روی پل و یا به صورت کنترل از راه دور هدایت می‌شوند.

بدون نظر

ارسال دیدگاه