اتصالات سوله – تیر به ستون تیر ورق - قیمت سوله|قیمت سوله سبک|سوله ubm
15748
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15748,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

اتصالات سوله – تیر به ستون تیر ورق

اتصالات سوله – تیر به ستون تیر ورق

اتصالات سوله – تیر به ستون تیر ورق

با انواع سوله‌ها که به صورت یک یا چند دهانه و عموما یک طبقه با سقف شیبدار و اتصالات سوله صلب، برای پوشش دهانه‌های بزرگ به کار می‌رود، در مطلب انواع سوله اسکلت فلزی آشنا شدیم. اتصالات سوله در این نوع سازه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و عموما از آنها عملکرد صلب و انتقال نیروهای محوری، برشی، لنگر خمشی در گوشه‌ها را (محل اتصال تیر به ستون) انتظار می‌روند.

امروزه برای ساخت و اجرای قاب‌های صنعتی (سوله‌ها)، بعضی از اتصالات آنها در کارخانه سازنده سوله تعبیه و در محل اجرای سازه به قطعات دیگرمتصل می‌شوند. از انواع  اتصالات اصلی در قاب‌های صنعتی می‌توان از اتصال گوشه، اتصال رأس سوله، اتصال لاپه‌ها به قاب و اتصال بادبندی به قاب سوله نام برد.

اتصالات سوله به صورت تیر به ستون در یک قاب صنعتی (اتصال گوشه) در ساخت آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و همان‌گونه که اشاره شد از آن عمدتا انتظار عملکرد صلب می‌رود. دو نوع رایج از اتصالات گوشه‌ای در سوله‌ها، اتصال با ورق انتهایی (End plate) و اتصال ساعتی است.

اتصال گوشه و سر سوله با ورق انتهایی

در این نوع اتصال به انتهای تیر و ستون ورق‌هایی که در آنها سوراخ‌هایی تعبیه شده است، به طور کامل جوش داده می‌شود. هنگام اجرای قاب صنعتی پیچ‌هایی که از محل سوراخ ورق‌ها عبور داده و اتصال را برقرار می‌کنند. برای تحمل خمشی ناشی از نیروهای کششی پیچ‌ها در ورق و ایجاد صلبیت بیشتر در محل اتصال، معمولا ورق‌های تقویتی (سخت‌کننده) عمود بر ورق به کار می‌رود. برقراری اتصال توسط ورق‌های انتهایی برای اتصالات گوشه و نیز اتصالات رأس سوله انجام می‌شود. شکل ۱ نمونه‌ای از یک اتصال گوشه و نیز اتصال رأس سوله توسط ورق انتهایی را نشان می‌دهد.

اتصالات سوله توسط ورق انتهایی

شکل ۱- اتصالات سوله توسط ورق انتهایی

نمونه دیگر از اتصال رأس سوله، استفاده از ورق‌های کمکی در بال‌ها و جان تیر با مقطع متغیر است. این نوع اتصال قادر است تمامی لنگر خمشی و نیروی برشی در طرفین خود را منتقل کند. در مواردی که اتصال ساده در رأس سوله مورد نظر باشد، می‌توان به وسیله ورق کمکی در جان تیر آن را اجرا کرد. (شکل ۲)

اتصالات سوله در راس سوله

شکل ۲ – اتصالات سوله در راس سوله

اتصالات سوله ساعتی

از انواع رایج اتصالات در گوشه قاب‌های صنعتی استفاده از اتصال ساعتی است. در اتصال ساعتی نیروی برشی و لنگر خمشی در گوشه قاب صنعتی به صورت نیروهای برشی و لنگر پیچشی در اتصال ظاهر می‌شوند (شکل ۳). چون لنگر خمشی مقطع عمدتا توسط بال‌ها تحمل می‌شود و در این گونه اتصال معمولا جان‌ها توسط ورق به یکدیگر متصل می‌شوند، طراحان باید از نحوه انتقال مناسب نیروهای داخلی اطمینان حاصل کنند.

اتصالات سوله ساعتی در قاب صنعتی

شکل ۳ – اتصالات سوله ساعتی در قاب صنعتی

بدون نظر

ارسال دیدگاه